Müşteri Aydınlatma
SONAX HYBRID BOYA KORUMA UYGULAMASI NEDİR?

Sonax Hybrid Boya Koruma Uygulamasıyla aracınızın saca dayanmayan çizikleri giderilir, parlatılan yüzeyi Sonax’ ın wax içermeyen, vernik esaslı “ Hybrid Teknolojisi Polymer Netshield “ ürünü ile koruma altına alınır. Organik ve inorganik bileşenleri sayesinde yüzeyde güçlü, uzun süreli, parlak, ipeksi 6 mikron kalınlığında bir kalkan oluşturur.

Bu uygulamayla aracınızın vernik-boya yüzeyini nem, güneş, toz vb. dış etkenlere karşı sanki ikinci bir vernikle kaplanmış gibi bir koruma sağlanır. 

Otomobilinizin 6 ay boyunca her yıkamadan sonra parlaklığının devam etmesini sağlar.

Sonax Hybrid Boya Koruma Uygulaması hem araçlarda hem de yatlarda uygulanabilmektedir.

Her boya koruma uygulaması Hybrid Boya Koruma Uygulaması değildir. Aracınızın, yatınızın Hybrid Boya Koruma Uygulaması yapılıp yapılmadığını nasıl anlarsınız?

Sonax Hybrid Boya Koruma, Sonax’ ın nano teknoloji hybrid ürünleri ile uygulanan bir korumadır. Yüzeyi yabancı maddelerden temizlenen, çizikleri ve harelenmeleri gideren, göz kamaştırıcı parlaklığa kavuşturulan boya yüzeyine, ilk günkü görünümünün uzun süreli kalmasını sağlamak ve dış etkenlere karşı korumak için uygulanan koruma işlemidir. 

Aracınıza ya da yatınıza yapılan boya koruma uygulaması Sonax Hybrid Boya Koruma Uygulaması değilse boya yüzeyi kısa süre sonra matlaşır ve eski haline döner. Başka bir deyişle boya yüzeyi 3 - 5 yıkamadan sonra matlaşır ve eski halini alırsa bilmelisiniz ki koruma yapılmamıştır.

Sonax Hybrid Boya Koruma Uygulaması Nasıl Yapılır?

Sonax’ ın su bazlı çizik giderici, boya parlatıcı ve Hybrit Teknoloji ile üretilmiş boya koruyucu ürünleri kullanılarak yapılan boya koruma işlemidir ve şu aşamalardan oluşur;

Önce aracın boya vernik yüzeyi, Sonax’ ın bu iş için geliştirdiği boya yüzeyine zarar vermeyen  ürünler kullanılarak tüm yabancı maddelerden ( demir tozları, inşaat toz ve partikülleri, zift-katran gibi kimyasal toz ve lekeler, ağaç reçineleri, vb.) temizlenir.

Yabancı maddelerden temizlenen vernikli boya yüzeyindeki saca dayanmayan ( tırnağa takılmayan) çizikler, Sonax’ ın “Su Bazlı Çizik Giderici ” ürünleri ve polisaj makinası kullanılarak Sonax çizik giderme teknikleri ile giderilir.

Çizikleri giderilen ve matlaşan yüzey, Sonax’ ın nano teknolojik cilaları ile göz kamaştırıcı bir şekilde parlatılır.

Yüzeyi yabancı maddelerden temizlenen, çizikleri giderilen ve göz kamaştırıcı parlaklığa kavuşturulan boya yüzeyinin parlak görünümünün uzun süreli kalmasını sağlamak ve dış etkenlere karşı korumak için dördüncü aşama olarak hybrid boya koruma işlemi uygulanır.

Sonax’ın hybrid koruma teknolojisi ile ürettiği “ Polymer Netshield “ koruma ürünü uygulanarak yapılan bir koruma işlemidir. Ürün wax içermez. Organik ve inorganik bileşenleri sayesinde yüzeyde güçlü, uzun süreli, parlak, ipeksi 6 mikron kalınlığında bir kalkan oluşturur.

Boya yüzeyini UV güneş ışınlarından, nem, toz vb. gibi doğal çevre şartlarının yanı sıra su lekeleri ile kimyasal ve endüstriyel kir ve lekelere karşı mükemmel korur. Koruma süresi 6 aydır.

BOYA KORUMA UYGULAMALARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR NELERDİR?

Araç yıkandıktan sonra boya yüzeyindeki su ile gitmeyen inatçı kir ve lekelerin nitelikleri farklıdır.

Bunlar zift, katran, metal tozu gibi kimyasal nitelikteki kirler olabilir veya ağaç reçinesi, yağ, toz zerrecikleri vb. doğal kirler olabilir. Normalde kirlerin niteliğine göre uygun ürün kullanılması gerekir.

Sonax Uygulama Merkezlerinde zift ve katran için katran sökücü ürün kullanılır. Oysa bazı uygulamacılarda bu tip kir ve lekelerin tamamı mazot ile giderilmeye çalışılır. Bu da boya yüzeyine zarar verir.

Önce boya yüzeyinin temizlenmesi çok önemlidir. Boya yüzeyinde ki kir ve lekeler giderilmeden cila uygulaması yapılırsa kirli ve düzgün olmayan bir yüzeyin üzerinde tıpkı aşağıda grafikte görüldüğü üzere cila bombe yapar ve sonra bunlar patlayarak uygulama işe yaramaz hale gelir.

Çiziklerin giderilmesinde dikkat edilecek hususlara baktığımızda, birçok uygulamacının yaptığı uygulamada tüm çizikler, herkesin bildiği aşındırıcı özelliği olan pastalar ile keçe kullanılarak giderilmeye çalışılmaktadır.

Polisaj makinesi ile uygun olmayan devirde keçe kullanılarak yoğun pasta kullanımı aracın boya yüzeyine zarar verir. Çizikleri gidermek isterken boya aşınır, incelir hare ve renk solması oluşur.

Bu işlem gerçekte oldukça teknik bir eğitim ve profesyonel uygulama gerektiren bir işlemdir. Doğru çizik giderme uygulaması işleminin bir ayağını ürün oluşturur, bir ayağını eğitim ve diğer ayağını teknik oluşturur. Doğru ürünün, doğru kişi ve teknik ile uygulanmadığı durumlarda aracın mevcut boyası zarar görür ve mat bir görünüm alır.

BOYA KORUMA HURAFELERİNE İNANMAYIN. PASTA CİLA BOYA KORUMA DEĞİLDİR!

Uygulamada hemen hemen her yıkamacıda hemen hemen her yetkili ve yetkisiz araç servislerinde, oto sanayi sitelerindeki boya atölyelerinde yapılan pasta cila uygulaması, işi bilmeyen müşterilere boya koruma olarak tanıtılmakta ve satılmaktadır. Oysa gerçekte tamamıyla farklı uygulamadır. Çünkü pasta cila uygulaması adından anlaşılacağı üzere önce boya yüzeyindeki hasarlı bölgelerin agresif pasta veya bazen zımpara ile giderilmesi sonrada silikonlu cila ile parlatılmasını içeren basit iki aşamalı bir işlemdir.

Bu işlemde aslında boyaya zarar verir endişesiyle çoğunlukla pasta dahi yapılmaz. Sadece silikonlu cila ile boya parlatılır. Ciladaki silikon aracın boya yüzeyindeki tüm inatçı kir ve lekeler ile çizikleri kaplar, yüzeyi inanılmaz parlatır. Işık vurunca silikon ışığı yansıttığı için boya yüzeyi ışıl ışıl deyim yerindeyse cillop gibi olur. Ancak silikon kalıcı değildir. Bir ve ya en fazla iki yıkamadan sonra silikon yüzeyden silinir ve gider. Araç eski haline geri döner. Müşteri hayal kırıklığına uğrar. Uygulamada işin gerçekte uzmanı olmayanların boya koruma adı altında yaptığı işin aslı budur.

Avrupa’da yetkili servislerde ( Bmw, Mercedes, Vw, Ford, Renault vb.) boya koruma işi, servis konsepti içinde yer almadığı halde Türkiye’ deki hemen hemen her serviste boya koruma işi yapılmaktadır. İşin uzmanı olmayan gerçekte boya koruma eğitimi ve ürünlerine sahip olmayan yerlerde yapılan iş aslında yukarıda anlatıldığı gibi gerçekte bir pasta cila uygulamasıdır. Bu uygulamalara kanmayın. Şöyle ki;

Gerçek Boya Koruma Nedir? Sonax Uygulama Merkezlerinde Nasıl Yapılır?

Uygulama Merkezlerimizde gerçek boya koruma işlemi dört ayrı aşamadan oluşur.

İlk aşamada Sonax Car Wash uygulaması yapılan araç önce boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen zift-katran, ağaç reçineleri, endüstriyel ve kimyasal tozlar ( demir ve diğer metal tozları, kireçli su lekeleri ve partiküller ) ile yabancı boya maddeleri gibi inatçı kir ve lekelerin niteliğine göre geliştirdiği ürünler sayesinde, boya ve vernik yüzeyine zarar vermeden mükemmel temizlenir.

Aracın boya ve vernik yüzeyinde dış etkenler, yanlış yıkama ile pasta cila uygulamaları vb. nedenlerle çizikler, harelenmeler ve boya deformasyonu oluşur. Bunlar ışığı kırdığı için boya yüzeyini gösterir.

İkinci aşama olarak, çizikler, harelenmeler ve boya deformasyonu, aracın boyasına ve çiziklerin derinliklerine göre Sonax Alman ürün mühendislerinin çiziklerin niteliğine göre geliştirdiği nano teknolojik ve su bazlı ürünler ve uygulama tekniği ile profesyonel ustaları sayesinde boya ve verniğe zarar vermeden giderilir.

Üçüncü aşamada ise yüzeyi tüm yabancı maddelerden temizlenen çizikleri giderilen boya yüzeyi önce Sonax’ ın kontrol spreyi ile hare ve çizik yönünden kontrol edilir. Emin olunduktan sonra Sonax’ın bu iş için geliştirdiği nano boya parlatma cilaları ile mükemmel parlatılır, ilk günkü gibi göz kamaştırıcı parlaklığına kavuşturulur. Yeni nesil cilaların silikonsuz yapısıyla hareler kesin olarak giderilir.

Son olarak yüzeyi yabancı maddelerden temizlenen, çizikleri giderilen göz kamaştırıcı parlaklığa kavuşturulan boya yüzeyinin parlak görünümünün uzun süreli kalmasını sağlamak ve dış etkenlere karşı korumak için, Dördüncü aşama olarak boya koruma işlemi uygulanır. Üç farklı hizmet başlığında uygulanır

1-Hybrit Boya Koruma ( 6 Ay garanti )

2-Nano Hybrit Boya Koruma ( 18 Ay garanti )

Boya Koruma Boyanın Çizilmesini Önler Mi?

Bilindiği üzere çiziğe neden olan maddenin sertliğine göre her materyal çizilebilir, en sert materyal cam bile çizilir. Dolayısıyla aracın orijinal boya yüzeyi de nasıl çiziliyor ise, bu yüzeyi kaplayan boya koruma verniği de çizilir, çizilmez değildir. Çizilmeyen hiçbir boya koruma yoktur. Her kim boya koruma çizilmez diyorsa gerçeği saklıyor demektir.

Koruma çizilir ancak çiziğin derinliğine göre çiziğin boyaya geçmesini önler yani kendisi çizilir, dolayısıyla altındaki boyayı korumuş olur. Başka bir deyişle üzerinde koruma olmasaydı boya çizilecekti onun yerine koruma çizilmiş oluyor gerçek budur.

SIFIR ARAÇLARDA HER BOYA KORUMAYA ALDANMAYIN!

Özellikle sıfır araç satan yetkili satıcılardan araç satın alan araç sahiplerine satış sırasında bir de boya koruma uygulaması satışı yapılmaktadır. Kimi yerlerde 700 – 1.000 TL fiyat aralığında boya koruma uygulaması satıldığına şahit olmaktayız.

Bu uygulama satış sırasında araç sahibine öyle bir lanse ediliyor ki araç boyasına koruma yapıldığında süresiz koruduğu, çizilmediği, yıpranmadığı sanki bir zırh gibi ve süresiz bir koruma sağladığı söylenmekte ve iddia edilmektedir. Kesinlikle bu tip abartılı açıklamaların hepsi gerçek dışı olup, kandırmacadan ibarettir. Aldanmayın!

Şöyle ki; hiçbir boya koruma sınırsız ve / ve ya süresiz koruma sağlamaz. Aracın orijinal boyası ve üstündeki verniği dahi zamanla zayıflar, solar ve aşınır. Boya koruma uygulamasından sonra aracınız çizilmez ve tüm dış etkenlere karşı korunur şeklindeki açıklamalarda abartılı ve gerçek dışı açıklamalardır. Boya koruma uygulaması araç boya yüzeyinde şeffaf bir vernik cila tabakası oluşturur. Aracın orijinal verniği ve boyası gibi bu da çizilebilmektedir.

Peki, boya koruma neyi koruyor? Boya koruma uygulaması boya yüzeyinin maruz kaldığı dış etkenlerden kaynaklı olumsuzluklar karşısında kendisi çiziliyor fakat orijinal boyayı koruyor.

Türkiye’de bazı işletme ve markalarda boya koruma adı altında yerli malzeme ile yapılan boya koruma işlemi sadece silikonlu cila uygulamasından ibaret olup, ilk yapıldığında aracı oldukça parlak göstermektedir. Ancak bir iki yıkamada bu yüzeye uygulanan silikon gider. Sıfır araçlarda uygulanıp uygulanmadığı dahi fark edilemez.

Bu Nedenle Özellikle Size Sıfır Araç Satan Firmalara ve Yetkili Satıcılara Şu Soruları Yöneltin.

  1. Bu iş sizin konseptinizin içinde tanımlanan ve yer alan bir uygulama mıdır? Servis konseptinizin içinde yer alıyor mu?
  2. Yapılan uygulamaya ait faturanın açıklamasında “Boya Koruma” işlemi olarak belirtilmiş mi?
  3. İlgili uygulama merkezinin yapılan işleme ait sertifika veya belge veriyor mu?
  4. Bu uygulamanın servisinizin bağlı olduğu marka tarafından onayı var mıdır? Yani yapacağınızı iddia ettiğiniz boya korumanın marka onayı var mıdır?
  5. Boya koruma, servisinizde profesyonel ekip tarafından mı yapılıyor? Yoksa dışarıya ( out source = taşeron ) veriliyor?
  6. Servisinde yapılacak boya koruma için verilen garanti markanın bağlı olduğu merkez tarafından onaylanmış mıdır?
ARAÇLARDA SONAX NANO – HYBRID BOYA KORUMA UYGULAMASI

Nano Çizik Giderme, Boya Parlatma ve Koruma Nedir?

Sonax’ın Su Bazlı ve Nano Teknoloji ürünü çizik giderici, boya parlatıcı ve boya koruyucu ürünleri kullanılarak yapılan boya koruma işlemidir ve şu aşamalardan oluşur;

Önce aracın boya vernik yüzeyi Sonax’ın bu iş için geliştirdiği boya yüzeyine zarar vermeyen ürünler kullanılarak tüm yabancı maddelerden (demir tozları, inşaat toz ve partikülleri, zift-katran gibi kimyasal toz ve lekeler, ağaç reçineleri, vb. ) maddelerden temizlenir.

Yabancı maddelerden temizlenen vernikli boya yüzeyindeki saca dayanmayan ( tırnağa takılmayan ) çizikler, Sonax’ın “Su Bazlı Çizik Giderici” ürünleri, polisaj makinası kullanılarak Sonax çizik giderme teknikleriyle giderilir.

Çizikleri giderilen ve matlaşan yüzey, Sonax’ın nano cilalarıyla göz kamaştırıcı bir şekilde parlatılır.

Cilayla parlatılan yüzey, üzerine şeffaf sıvı cam ( silisyum ) esaslı Sonax nano koruma sürülerek yaklaşık 10 mikron kalınlığında şeffaf sağlam bir koruma tabakasıyla kaplanır, ve koruma altına alınır.

Nano Hibrit Boya Koruma işlemi İki aşamalı uygulanan bir boya koruma işlemidir.

Birinci aşamada, Sonax Nano Lack Protect ürünü uygulanarak nano koruma sağlanır. Sonax Nano Protect, içerdiği silisyum esaslı nano cila partikülleri sayesinde aracın vernikli boya yüzeyine yapışarak 15 mikron kalınlığında şeffaf sert ve parlak bir koruma katmanını oluşturur.

İkinci aşamada nano korumanın üzerine Sonax’ ın Hybrid teknoloji ürünü olan polymer hybrid netshield koruma ürünü uygulanarak yüzeyde ilaveten 10 mikron kalınlığında güçlü şeffaf parlak, ipeksi bir kalkan oluşturur.

Boya yüzeyini kaplayan birbiriyle uyumlu her iki koruma sayesinde yüzeyde 25 mikron kalınlığında bir koruma katmanı oluşur. Boya yüzeyini kaplayan bu koruma katmanı yüzeyde en az 18 ay kalır ve aracın yüzeyini UV güneş ışınlarından, nem, toz vb. gibi doğal çevre şartlarının yanı sıra özellikle su lekeleri ile kimyasal ve endüstriyel kir ve lekelere karşı mükemmel korur. Koruma süresi 18 aydır.

Korumanın Faydaları Şunlardır.

Aracınızın boya yüzeyi 10 mikron kalınlığında yeni, şeffaf ve sağlam silisyum ( sıvı cam ) esaslı bir örtüyle kapladığı için yüzeysel çiziklerden korur.

Aracınızın vernik-boya yüzeyini nem, güneş, toz, vb. Dış etkenlere karşı koruma sağlar. ( Sanki ikinci bir vernikle kaplanmış gibi )

Otomobilinizin 18 ay boyunca her yıkamadan sonra parlaklığının devam etmesini sağlar.

Aracınızın, Yatınızın Hybrid Boya Koruma İşlemi Yapılıp Yapılmadığını Nasıl Anlarsınız?

Sonax’ın Nano Teknoloji ürünü silisyon esaslı “Nano Pro” ürünleri ile uygulanan bir korumadır. Yüzeyi yabancı maddelerden temizlenen, çizikleri ve harelenmeleri giderilen ve göz kamaştırıcı parlaklığa kavuşturulan boya yüzeyine ilk günkü görünümünün uzun süreli kalmasını sağlamak ve dış etkenlere karşı korumak için, koruma işlemi yapılmalıdır. Aksi halde boya yüzeyi kısa süre sonra matlaşır ve eski haline geri döner. Başka bir deyişle boya yüzeyi 3-5 yıkamadan sonra matlaşır ve eski halini alırsa bilin ki koruma yapılmamıştır.

Sonax Nano- Hybrid Teknolojisi

İnorganik silikat tabaka dayanıklılık ve sağlamlık sağlar. Organik florokarbon tabaka su damlacıkları giderme etkisine sahiptir.

Sonax Nano Paint Protect ( SONAX Nano Boya Koruma ) ile ;

Kesinlikle Üstün parlaklık sağlanır.

Tüm boya çeşitlerinde güçlü bir parlaklık sağlar.

Canlı ve yoğun renkler elde edilir.

Boyada 12 aya kadar süren uzun süreli koruma sağlar.

Bu sayede araç çok daha çabuk ve kolay yıkanır.

Böylece daha az bakım gerektirir.

Silikat nano partiküllerinden oluşan hava koşullarına dayanıklı formülasyonu sayesinde tüm araç boyalarına uygulanıp, boyayı kuvvetlendirip, 12 aya kadar süren uzun süreli koruma sağlar.

Nano baya koruma üzerine yapılacak ikinci kat hibrit boya koruma işlemi ile boya koruma süresi 18 aya kaldırılır.

ARAÇ YIKAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Aracınızın Elle ve Süngerle Yıkanmasını Neden Tercih Etmelisiniz?

Aracın saatteki hızı 80 km hıza ulaşınca araç yüzeyi ile hava basıncı arasında zıt yönde bir akım oluşur. Bu akım aracın yüzeyinde elektromanyetik bir alan yaratır. Bu suretle söz konusu oluşan elektro manyetik kuvvet, tıpkı bir mıknatıs gibi aracın yüzeyine çarpan mikro toz zerreciklerini inanılmaz bir çekim kuvvetiyle yüzeye çeker ve yapıştırır. Böylece boya yüzeyinde yoğun bir kir tabakasının oluşmasına neden olur. Boya yüzeyine yapışan bu zerrecikler basınçlı su ile asla temizlenemez. Örneğin; bir aracı sadece basınçlı su ile yıkadığınızda kaba kirlerin akıtıldığını ama boya yüzeyinin hala kirli ve mat olduğunu görürsünüz.

Bunun nedeni boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen toz zerrecikleridir. Toz zerrecikleri ışığı emer ve yansımasına engel olur. Işığı yansıtmayan boya mat görünür. Araç yüzeyinde oluşan elektromanyetik çekim gücü ile boya yüzeyine yapışan toz zerreciklerini söküp atmanın en iyi yöntemi yüzeyin sünger ve şampuan ile yıkanmasıdır, şampuan yumuşaklık ve kayganlık sağlar. Sünger ise elle uygulanan basınç ve süngerin gözeneklerindeki sürtünme sayesinde toz zerreciklerini kolayca söküp temizler. Cilalı şampuanı önermemizin sebebi ise hem boya yüzeyinde yapışan tozların yumuşamasında ve sökülüp atılmasında yardımcı olur, hem de temizlenen yüzeye toz zerrecikleri yerine bu kez şampuanın içindeki cila zerrecikleri yapışır ve boya yüzeyinde ışığın daha kuvvetli yansımasını sağlayarak göz kamaştırıcı bir parlaklığa yol açar.

Aracınızın Köpükle Yıkanması Neden Sakıncalıdır?

Hızdan kaynaklanan elektromanyetik çekim gücü ile ( mıknatıs ) boya yüzeyine yapışan tozlar ancak süngerle yine güç uygulanıp ovalanarak tam anlamıyla temizlenebilir. Köpükle yıkamada, boya yüzeyine yapışan mikro toz ve kir zerreciklerini söküp atabilmek, köpüğün yeterli oranda kir sökücü aktif maddeleri içermesi gerekir. Ancak bilimsel standartlara göre üretilmeyen kimyasal içerikli, doğru formüle edilmeyen merdiven altı olarak tanımlanan ürünlerde kullanılan aktif maddeler, kiri sökerken aracın vernik ve boya yüzeyine de zarar verebilir. Türkiye’de araçların temizlik, bakım ve korunmasında kullanılan ürünlerde herhangi bir denetim olmadığı hususu göz önüne alındığında, köpükle yıkama işinde çok dikkatli olmanın gerektiğini öneriyoruz.

Aracınızın fırça ile yıkanmasını tavsiye etmiyoruz.

Çünkü,

Fırça kılları, hızdan kaynaklanan elektromanyetik çekim kuvvetiyle boya yüzeyine mıknatıs etkisiyle yapışan mikro tozları tamamen almaz.

Fırça kılları boya yüzeyinde kılcal çiziklere yol açar. Fırçayla yıkanma devam ettikçe bu çizikler zamanla tüm boya yüzeyini kaplar, boya yüzeyindeki kılcal çiziler ışığın yansımasına engel olduğu için boyanın mat, zayıf ve eski görünmesine neden olur. Kaldı ki fırça ile kontrollü temizlik ve ovalama yapılamadığından fırça darbeleri kaportaya ve boya yüzeyine zarar verebilir. Boya parlatma ve koruma işlemi yapılan aracın fırça ile yıkanması halinde koruma tabakası zedelenir ve korumayı yok eder.

SONAX BAKIM ÜRÜNLERİNİ TANIYALIM

Sonax Antifrizli Cam Suyu

Net Görüş sürüş emniyeti için önemlidir.

Karanlık ve soğuk olan yılın bu zamanları sürüş emniyeti için daha fazla mücadele gerektirir. Net görüş sağlamak önemlidir, bu yüzden iyi bir cam temizleme sistemi anahtar emniyet önlemidir.

Sıcaklıklar hala tek haneli eksi derecelerdeyken, aracınızı “ kışa“ hazırlayın.

Çeşitli üreticilerin silecek sıvı katkı maddeleri üzerinde yapılan bir dizi testte, Sonax Antifrizli Cam Suyu birçok kiri sadece birkaç silmede gidererek mükemmel sonuçlar vermiştir. Bu önemlidir, çünkü 90 km hızdaki 4 saniyelik görüş engeli 120 metrelik “ uçan perde “ demektir.

Sonax Antifrizli Cam Suyu ( Sonax Xtreme Anti Freeze Clear View ) Nano Pro kış boyunca en iyi temizleme gücü sağlamıştır. Bunu Almanya’nın lider otomobil dergisi olan “ Auto Bild “ Aralık 2010 sayısında doğrulamıştır. “ Auto Bild “ 12 değişik ürünü ele almıştır. Testlerde en iyi sonucu Sonax Antifrizli Cam Suyu  elde etmiştir. Tamamen kirli yüzeyleri etkili biçimde temizlediği için “ Sonax Antifrizli Cam Suyu sadece cam temizleyici olmasına rağmen “ Çok İyi “ bir sonuç elde etmiştir.

SONAX Antifrizli Cam Suyu sadece konsantre bir ürün değil, aynı zamanda uygun bir hazır karışım bir üründür. Sürücüler ilkbahar ve yazın sıcaklıklarla uğraşmak zorunda kaldığında, Sonax Antifrizli Cam Suyu ( SONAX Clear View ) 1 : 100 çok iyi bir sürüş emniyeti sağlar. Ürünün optimize edilmiş temizleme etkisi sayesinde sadece birkaç silişle mevsimsel kirlerin hepsi temizlenir. Tüm bu ürünlerin kalitelerinin anahtarı diğer maddelerle uyumluluğudur. İçinde bulunan sert maddeler dolayısıyla ucuz ürünler boyada çatlaklara ve farlarda ışık dağılmasına yol açar.

Kışın kullanılan Antifirizli Cam suları zehirli midir, sağlığa zarar verir mi?

Şiddetli soğuklarda camları buzlanmaktan koruyan antifrizli cam sularının bir kısmı maalesef metanol içeriklidir. Metanol bilindiği gibi zehirli bir ürün olup, insan ve çevreye zarar verebilmek tedir. Başka bir deyişle hava kanallarında buharlaşan ve içeriye giren metanol, özellikle bebeklere ve hamile kadınlara zararlı olmaktadır. Bu nedenle özellikle merdiven altı imalatı olarak bilinen ve hiçbir standardı olamayan bu içerikli ürünler sağlığa zararlı olmasının yanı sıra, silecek lastiklerini sertleştirir ve camların çizilmesine neden olur. Kaldı ki çok soğuklarda donma olasılığı çok yüksektir. Keyifli bir sürüş için bu tür ürünlerden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Bu ürünler yerine alkol ve gliserin içerikli hoş kokulu, temizleyici katkılı ve donmama garantisi olan Sonax antifrizli cam suyunu öneriyoruz.

Cam Buz Çözücü

Donmuş camlar tehlike kaynağıdır.

Dışarıda dondurucu soğuk olduğunda, camlar don ve buzla kaplanır ve sürüşten önce bu don ve buz tamamen temizlenmelidir. Normal bir buz kazıyıcı kullanırsanız, bu camınızda gelen araçları görmenizi engelleyebilecek bir dağılma bırakabilir. Bunun çözümü pompalı spray şişesinde Sonax Cam Buz Çözücü ( Sonax Window De-Icer ) kullanmaktır. Sonax Cam Buz Çözücü ( Sonax Window De-Icer ) Auto Bild ve diğerlerinin yaptığı testlerde en iyi sonucu elde etmiştir. Sonax Cam Buz Çözücü ile buzun hiç şansı yok diyebiliriz.

Donmuş kapılara karşı lastik koruyucu Sonax Lastik Bakım Kalemi

Olağanüstü etkili araç bakım yardımcısı, kapı lastiklerini esnek tutan ve böylece kapıları donmaya karşı koruyan Sonax Lastik Bakım Kalemidir.

Kontrol kilidi olmayan tüm sürücüler için bir hatırlatma. Kilit buz çözücüyü unutmayın. Donmuş kapı kilitlerindeki buzları çözer ve tekrar buzlanmaya karşı uzun süreli koruma sağlar. En iyisi, kilidi hem korur hem kayganlaştırır.

İpucu: Plastik başlı bir ürün kullanın - mesela Sonax ürünlerinden birisini kullanın. Bu kilidi ve boyayı hasar görmekten korur

SONAX OZONLA DEZENFEKSİYON SİSTEMİ NEDİR?

Ozon bakteri ve mantarları nasıl etkisiz hale getirir?

Ozon uygulamasıyla otomobillerimizde tamamen steril bir ortan yaratmakta kalmayıp bununla birlikte otomobillerimiz de meydana gelmiş tüm kokuları geri dönüşümsüz yok edebiliriz; Ozonun yok ettiği kokulardan bazıları şunlardır:

Hayvan kokuları

Sigara kokuları

Boya kokuları

Benzin kokuları

Yangın kokuları

Lağım kokuları

Yemek kokuları

Karbon monoksit kokuları

Soğan kokuları

Çöplük kokuları

Leş kokuları

Yanık yemek kokuları

Arıtma tesisi kokuları

Banyo kokuları

Alkol kokuları

Kömür kokuları

Medikal kokuları

Halı kokuları

Küf kokuları

Su kokuları

Balık kokuları

Sarımsak kokuları

Hastane kokuları

Yağ kokuları

Et, tavuk ve balık kokuları

Propan gazı kokuları vb…

Ozon Nedir?

Oksijen doğada iki oksijen atomundan meydana gelen bir molekül olarak bulunur. Soluduğumuz havada %21 oranında bulunmaktadır. İki atomun bir oksijen molekülü, çok özel şartlar altında oluşan bir oksidasyon süreci sonucunda, üçüncü bir oksijen atomunu alarak, üç atomlu bir ozon molekülü oluşturur. Bu üçüncü oksijen atomu, çok zayıf bir bağ ile bağlandığından her fırsatta molekülden ayrılmaya meyillidir. Molekülden ayrıldığından tek başına kalan oksijen atomu, son derece aktiftir ve ortamda bulunduğu her maddeyi oksitler.

Ozon, havada uçuşan mikroorganizmalara yapışarak hücre duvarlarının parçalanmasına ve böylece ölüp çökmelerine neden olur. Tamamen steril bir ortamda ise, benzer bir atom ile birleşerek iki atomlu normal bir oksijen molekülü meydana getirir. Mikroorganizmaların tamamını etkiler, yok eder. Bu, dezenfeksiyon etkisidir.

Sonax Uygulama Merkezlerinde Otomobiliniz Ozonla Nasıl Dezenfekte Edilir?

Bilindiği üzere Sonax Uygulama Merkezlerinde otomobilinizin içi detaylı iç temizlik ve koruma sistemiyle tavan ve tabanı kaplayan deri ve kumaş döşemelerin derinlemesine nüfuz eden ağır kir ve lekeler Sonax’ ın kir ve leke sökücü ürünleriyle çıkartılmakta, araç içindeki tüm plastik ve deri kaplama alanlarında kir ve leke temizlenmekte canlı ve ilk günkü parlaklığı kazandırılmaktadır.

Yapılan bu ayrıntılı ve titiz iç temizlik uygulamasına rağmen aracın içinde ulaşılamayan bölgelerde; örneğin klima havalandırma kanalları, döşemelerin lif dipleri, montaj birleşme yerleri gibi dip noktalarda barınan bakteriler koku yaymaya devam etmektedirler. Hani bazen defalarca temizlersin ama yine de koku yok olmaz. İşte Ozonla Dezenfeksiyon Sistemi bu tür dip noktalara sinen bakteri ve mikropları yok eder.

Ozon jeneratörlerinin geliştirilmesi günümüzde ozon kullanım alanını, hızla genişletmektedir. Ozon bilinen bütün virüs, bakteri, mantar, maya ve küf çeşitleri için yok edici etkiye sahiptir. Ortamdaki hava kirliliği ve kötü kokuları yok etmesi sayesinde, insanlarda ferahlık ve zindelik hissi yaratır.

ARAÇLARDA BOYA YÜZEYİNDE OLUŞAN HANGİ ÇİZİKLER GİDERİLİR, HANGİ ÇİZİKLER GİDERİLEMEZ?

Aracın boya yüzeyinde dış etkenlerden ve yanlış yıkama sonucunda ( fırça ile yıkama, otomatik yıkama vs. ) çizikler oluşur. Bu çizikler güneş ışınlarını kırdığı için boya yüzey deforme olmuş gibi bir görünüm alır ve matlaşır.

Çizikler aracın boyasına ve çiziklerin derinliklerine göre Sonax’ ın geliştirdiği ürün ve uygulama teknikleriyle giderilir.

Araç vernik yüzeyinde oluşan kılcal çizikler ile boya yüzeyinde oluşan yoğun ve derin çiziklerin tamamı Sonax’ ın her bir çizik için geliştirdiği su bazlı ve nano teknoloji ürünü olan, nano çizik giderici ürünler,  her bir işleme göre seçilen sünger ve polisaj makinası ( 600 -1200 devir ) kullanılarak boya ve vernikten kat almadan tamamen giderilir.

Derin çizikler

Boya yüzeyini aşarak boya astarına dayanan derin çizikler, giderilmesi en zor çiziklerdir. Bu çizikler Sonax’ ın derin çizikler için geliştirdiği “ Çizik Giderici Pasta ” ürünü ve uygulama tekniği sayesinde minimum seviyede giderilir.

Boya yüzeyinde oluşan çizikler

Verniği geçip boya yüzeyine dayanan ( 30 mikronu geçen ) çiziklerin tamamı Sonax’ ın çizikler için geliştirdiği, “ Su Bazlı Çizik Giderici” ürünleri ve çizik giderme tekniği sayesinde tamamen giderilir.

Vernik yüzeyindeki kılcal çizikler

Sonax “Su Bazlı Nano Çizik Giderici” Vernik yüzeyindeki çizikleri gidermek için geliştirilmiştir. İçerdiği nano cila partikülleri sayesinde cila, çizikler üzerinde yoğun bir tabaka ve dolgu oluşturarak çizikleri giderir.

Saca Dayanan Çizikler

İnsan tırnağının rahatlıkla takılabileceği, saca dayanan çizikler hiçbir suretle cila ile giderilemez.

ARAÇLARDA VERNİK – BOYA YÜZEYİNDEKİ İNATÇI KİR VE LEKELER SONAX İLE NASIL TEMİZLENİR?

Otomobilinizin Boya yüzeyine yapışan inşaat boyası, vernik, çimento ve inşaat tozları, demir tozları ve endüstriyel tozlar Boya’ya zarar vermeden nasıl temizlenir?


Aracın boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen zift-katran, ağaç reçineleri endüstriyel ve kimyasal tozlar ile yabancı boya maddeleri gibi inatçı kir ve lekeler, Sonax’ ın yıllarca süren AR-GE çalışmaları sonucunda kir ve lekelerin niteliğine göre geliştirdiği ürünler sayesinde, boya ve vernik yüzeyine zarar vermeden temizlenir.

İnşaat Boya Süprüntüleri ve Çimento Tozları


Araç boya yüzeyine yapışan tüm iç ve dış cephe inşaat süprüntüleri, boya sıçramaları, kireç tozları, beton tozları, ve partikülleri gibi maddeler, Sonax’ ın geliştirdiği “Sonax Endüstriyel Toz Temizleyici” ürünüyle boya yüzeyine zarar vermeden temizlenir.

Endüstriyel ve Kimyasal Tozlar


Araç boya yüzeyine yapışan endüstriyel tozlar, ( demir ve diğer metal tozları, kireçli su lekeleri ve partiküller ) kimyasal tozlar ve boyalar ( vernik, diğer boya partikülleri ) Sonax’ın bu nitelikteki toz ve partiküller için özel olarak üretmiş olduğu, Sonax Clay ürünüyle temizlenir.

Ağaç Reçineleri


Ağaç reçinelerinde bulunan ürik asidin otomobillerin boyasında ciddi tahribata yol açtığı saptanmıştır. Araç yüzeyinde oluşan ve boya yüzeyine yapışan ağaç reçineleri, su ile yıkanarak çıkarılamaz. Sonax’ ın bunun için özel olarak geliştirdiği “ Reçine Sökücü ” ürünü ile, Sonax uygulama merkezlerinde tüm ağaç reçineleri boyaya zarar vermeden kolayca temizlenir.

Katran ve Zift Lekeleri


Katran ve zift lekeleri petrol bazlı lekelerdir. Araç yüzeyinde uzun süreli kalması boya ve vernikte kalıcı leke oluşmasına neden olabilir. Araç yüzeyine yapışan tüm zift ve katran gibi kimyasal kirler su ile yıkanarak çıkarılamaz. Bunun için Sonax’ ın “Katran-Zift Sökücü” ürünüyle boya yüzeyine zarar vermeden temizlenir.

 Böcek Lekeleri


Hareket halindeki araç yüzeyine yapışan sinek ve böceklerin oluşturduğu lekeler, zaman ve çevresel etkilere bağlı olarak asit etkisi oluşturur ve araç boya yüzeyine zarar verir. “ Sonax Böcek Temizleyicisi ”  ile araç camına, boyasına, krom ve plastik aksamlara zarar vermeden en hızlı bir şekilde temizlenmesi

Kuş Pislikleri


Kuşların dışkılarında bulunan ürik asit, otomobillerin boyasında ciddi tahribata yol açar. Dışkıdaki ürik asit ile sodyum ve potasyum tuzları, çevresel etkilere bağlı olarak yaklaşık 1 saat sonra verniği, ardından boyayı yakmaya başlar. Kızgın güneş altında boya yüzeyinde kuruyan kuş pisliği, iki gün içinde boyayı tamamen yakar. Sonax Boya Koruma Sistemleri, boya yüzeyini bu tür deformasyonlara karşı koruma süresini uzatır.

DİKKAT!
Kuş dışkılarının boya yüzeyinde uzun süre kalmasına ve kurumasına izin vermeyin, kurumadan ıslatılarak yumuşak bir bezle silinmesi tavsiye edilir.

SONAX’TA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ÖNCELİĞİMİZ

Bilindiği üzere diğer tüm markalarda olduğu gibi SONAX Uygulama Merkezlerinde sunulan SONAX uygulama hizmetleriyle ilgili olarak zaman zaman müşteri şikayetleri söz konusu olmaktadır. Bu şikayet ve eleştiriler bayilerimiz tarafından sunulan hizmetlerdeki lokal sorunlardan dolayı haklı sebeplerden kaynaklandığı gibi bazen de müşterilerin gerçek durumla bağdaşmayan iddia, istek, tutum ve davranışlarından da kaynaklandığı bir gerçektir. Ancak takdir edersiniz ki büyük ve köklü markalar müşteriyi veli nimetleri olarak görmekte, müşteri memnuniyetine büyük önem vermektedirler. Onlar için müşterinin devamlılığı esastır. Yüzünü müşteriye dönmeyen hiçbir işletme büyüyemez, gelişemez. Bir işletme için en iyi, en kısa ve en kalıcı yatırım müşteri devamlılığını sağlayan kaliteli hizmet üretimi ile müşteri memnuniyetinin yüksek tutulmasıdır.

Yapılan araştırmalarda, mutsuz müşterinin bunu çevresinde ortalama 22 kişiyle paylaştığı, mutlu müşterinin ise beş kişiyle paylaştığı tespit edilmiştir. Demek ki mutsuz müşterinin yaratacağı olumsuz etki, mutlu müşterinin yaratacağı olumlu etkiden çok daha fazladır.

Yeni müşteriler bulmanın yanında, müşteriyi elde tutmanın da önemli bir maliyeti vardır. Ancak mevcut müşteriyi elde tutmak, yeni bir müşteri bulmaktan çok daha ucuzdur. Buradan hareketle, müşteriyi elde tutmak çok ama çok önemli olup büyük bir avantaj sağlamaktadır.

SONAX olarak müşteri memnuniyetine yol açan ana unsurları oluşturan fiyat, hizmet kalitesi, hız, güvenirlilik, satış sonrası servis hizmetleri, güler yüz, müşteri şikayetleri vb. faktörlerin üzerinde önemle durmakta, müşteri şikayet, öneri ve beklentilerine büyük önem vermekteyiz. Bu faktörlerden en önemlilerinden biri hiç kuşkusuz müşteri şikayetlerini kesin olarak çözüme kavuşturma yeteneği ve becerisidir. Bu beceriyi göstermeyen işletmelerin hem kendilerine hem de markaya büyük zarar verdikleri bir gerçektir.

Bu çerçevede tüm bayilerimizin karşılaştıkları müşteri şikayetlerine bu bilinçle yaklaşacaklarına ve sorunu kesinlikle çözüme kavuşturacaklarına inanıyoruz.

SONAX’ın Türkiye Genel Distribütörü Auton, bayi performans değerlendirmelerinde müşteri şikayetleri ve çözüme kavuşturulma hususları üzerinde önemle durmaktadır.

SAHTE SONAX İŞLETMELERİNE, SONAX TAKLİT VE TAKLİTÇİLERİNE KARŞI NASIL KORUNMALI?

SAHTE VE YETKİSİZ SONAXLARI NASIL FARK EDERSİNİZ?

SONAX’ ın geçen 15 yıl içinde sektörde sağlam ve hızlı büyümesi ve iş yapması karşısında çok sayıda sahte SONAX iş yerleri de türemeye başladı. SONAX’ ın tabelasını ve hatta bazı görsellerini aynen taklit eden bu işletmeleri tespit ettiğimizde avukatlarımız hukuki zeminde gerekeni yapmaktadırlar. Ancak bu tespitler yapılıncaya kadar müşterilerimizin mağdur olmaması için dikkat edecekleri en önemli iki husus şunlardır:

1- YETKİ BELGESİ VAR MIDIR?

SONAX’ ın Türkiye distribütörü Auton A.Ş. tarafından yetkilendirilen tüm SONAX bayilerine her yıl yenilenen yetki belgesi verilmekte ve bu belge mutlaka işletmede müşterinin kolaylıkla görebileceği bir yere asılmaktadır. Eğer bu belge mevcut değil ise bu işletme yetkili SONAX bayisi değildir.

2- SONAX WEB SİTESİNDEKİ BAYİ LİSTESİNDE YER ALIYOR MU?

Türkiye genelindeki yetkili tüm SONAX bayilerinin güncel listesi SONAX web sitesinde bayilerimiz bölümünde (www.sonax.com.tr/bayilerimiz/size-en-yakın-sonax-bayi.html) güncel olarak yer almaktadır. Bu listeye bakınız, eğer karşılaştığınız işletmenin adı, adresi ve unvanı bayilerimiz listesinde yer almıyor ise kesinlikle yetkili bir SONAX işletmesi değildir.

3- SONAX TAKLİTLERİNE ALDANMAYIN

Sonax profesyonel ürünlerini SONAX işletmeleri dışında hiçbir yere vermiyoruz ama buna rağmen bugün yetkili servisler dahil olmak üzere tüm oto yıkamacılar boya koruma yaptıklarını iddia ediyorlar. Bunlara hemen aldanmayın, olayı sorgulayın. Kullandıkları ürünü, uyguladıkları işlemleri, verdikleri garantileri, eğer yetkili servis ise servisin dahil olduğu markanın ana konseptinde böyle bir uygulamanın olup olmadığını, örneğin Almanya’daki ana firma konseptinde bilmem ne x boya koruma işi olmadığı halde Türkiye’deki yetkili serviste bu işi nasıl ve kime (hangi taşerona) yaptırdığını sorgulayın. İşin aslını ve esasını öğrenmeden aracınıza zarar verme ihtimali olan uygulamalardan sakının.

4- SONAX TAKLİTÇİLERİNE İNANMAYIN.

Sahte SONAX işletmesi SONAX taklitlerinin yanı sıra bir de SONAX taklitçileri türemeye başladı. Bunlar her şeyinin SONAX ile bire bir aynı olduğunu SONAX’ ın sistemini aldıklarını SONAX’ ta müdür ve usta olarak çalıştıklarını, hatta SONAX’ ı daha da geliştirdik diyerek ortalıkta dolaşan ve iş yapmaya çalışan taklitçilere de dikkat edilmelidir.

Gölgeler karanlıkta gerçek zannedilir, ta ki aydınlıkta aslı görülüp anlaşılıncaya kadar.